Hastanelerde Kimyager Çalışır Mı?Bu soru sitemizin iletişim bölümü ve  facebook grubumuzda soruldu.Bu yazımızda bu sorunu yanıtını belgeleriyle vermeye çalışacağız ki Kimyagerler hastanelerde çalışmaz diyenlere cevap verebilesiniz.

Öncelikle bu konuda bazı arkadaşlarımız Sağlık Bakanlığının Bilgi Edinme bölümüne yazmışlardı.Gelen Cevap şu şekildedir:

Özel sağlık kuruluşlarında laboratuar bölümünde kimyager, kimya teknisyeni veya kimya teknikeri çalıştırılıp çalıştırılamayacağı hususunda Bakanlığımız görüşünün sorulduğu Bilgi Edinme Başvurunuz incelenmiştir.
Konu ile alakalı olarak Bakanlığımız Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğünden alınan görüş doğrultusunda; Laboratuar Teknisyeni unvanını alabilmek için Sağlık Meslek Liselerinin Laboratuar Bölümünden mezun olmak, laboratuar teknikeri olabilmek için ise, üniversitelerin aynı bölümün Önlisans Programlarından mezun olmak gerektiği, ayrıca; laboratuar teknisyeninin görev ve yetkilerinin 13.01.1983 tarih ve 17927 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 140 ncı maddesinde belirtildiği, bu sebeple Üniversitelerin Fen Fakültelerinin biyoloji, kimya, biyokimya bölümleri ile mühendislik fakültelerinin biyomühendislik bölümlerinden mezun olanlar ile üniversitelerin laboratuar teknikeri yetiştiren ön lisans programlarından mezun olanların eğitim ve öğretim müfredatlarının birbirinden farklı olması sebebiyle, mevcut mevzuat hükümlerine göre laboratuar teknisyeni veya laboratuar teknikeri unvanında çalışmalarının uygun görülemeyeceği hususunda;
Bilgilerinizi rica ederim.

Bu cevaptan yola çıkarak arkadaşlarımız,Kimyagerlerin hastanelerde çalışamayacağı hak kaybına uğradığımız yolunda fikir edinmişlerdir.Ancak cevap çok iyi incelenirse;bu yazıda hastanede kimyagerin yeri yok denmiyor.Laboratuar teknisyeni ünvanı ile Biyolog ve kimyagerler çalıştırılamaz denilmektedir..Mevcut uygulamada laboratuar  teknisyeni olarak kimya teknikerleri,kimyager ve biyologları da atamaktaydırlar.Bunun yanlış olduğu vurgulanmaktadır bu yazıda.Hastaneler Kimyager ve biyolog kadroları bulunmaktadır.kimyager ve biyologlar bu kadrolara atanabilmektedir.SAĞLIK BAKANLIĞI TAŞRA TEŞKİLATI YATAK VE KADRO STANDARTLARI YÖNETMELİĞİ’nin eklerinde ilgi kadro ve sayıları açıkça belirtilmektedir.Öncelikle Bölge Halk Sağlığı Laboratuarlarının ;Gıda anlizleri Lab.Şefliği bölümünde  4 tane (TH),İl Halk Sağlılı Lab.Müdür yardımcısı kadrosu (1 GİH), Kimyasal Analizler Lab.Şefliği kadrosu(1tane SH),aynı bölümde 2tane TH kadrosu,İlçe Halk Sağlığı Lab. Kimya Bölüm şefliği kadrosu(1 SH),Yataklı tedavi kurumları için;400 ve üzeri yataklı Devlet hastaneleri için Teknik hizmetler(TH) kadrosunda 1’er kimyager bulunur.

Bu kadro cetvelleri için yönetmeliğin standartlarına ulaşmak için tıklayınız.

Ayrılmış kimyager Kadrolarına ulaşmak için tıklayınız.

Kamu kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı için) kimyagerlerin bulunması gereken kadro standartlarını bu şekilde açıkladıktan sonra;özel hastaneler için olan durumu inceleyelim.Özel hastaneler; Sağlık kuruluşları ruhsatlandırma yönetmeliğine göre çalışmaktadırlar.Bu yönetmelikteki personel nitelikleri sağlık bakanlığının açıkladığı kadro standartlarına göre düzenlenir denilmektedir.Bu halde Sağlık bakanlığı hastanelerde kimyager çalıştırılamaz demek yanlış olmaktadır.Am diğer taraftan poliklinikler ve küçük hastaneler yatak sayısı bakımında kimyagerlerin çalışması için yönetmelik gereği uygun değildir.Bir diğer konu da başvurulan kadrodur.Teknisyen kadrosu için elbette kimyager kabul edilmesi mümkün değildir.

Uygulamada Özel bir hastanenin kimyageri kabul etmesi kendi insiyatifindedir.Kimyagere daha fazla ücret ödemek istememe bunun başlıca nedeni olabilir.Çünkü aynı kadroya laboratuar teknisyeni de istihdam edilebilmektedir.

Hastanelerdeki kimyager kadrolarındaki tek sıkıntı ;görev tanımlarının olmamasıdır.Görüldüğü gibi kadro ve sayısında sıkıntı yok fakat görev tanımının olmaması çalışılacak birim hakkında ihtilafa düşürmektedir.Genelde kimyagerler biyokimya laboratuarında çalışılmaktadırlar,ancak burada taktir yönetime aittir.Son zamanlarda bu konuda yeni bir düzenleme de yapılmıştır.Önceleri her hastane için 1  Kimyager veya kimya mühendisi kadrosu bulunurken ;1Kimyager ,1 Kimya mühendisi kadrosu haline dönüştürülmüştür.Ayrıca;Kimyagerlerin hastane müdür yardımcısı ve İl sağlık müdürlüklerindeki idari mali işler şube müdürü olmalarının yolu da açılmıştır.

Bunlar yasalarla verilmiş haklardır.

Mutlu ve sağlıklı günler dileklerimizle…

About these ads

etkinkimyagerler hakkında

Etkin kimyagerler projesi, mesleki haklar için çalışan kimyagerlerin oluşturduğu meslektaşlık hareketi olarak geliştirilen bir sorumluluk projesidir. Etkin kimyagerler olarak tüm kimyagerleri bir araya getirerek; mesleki sorunların çözümü ve uluslararası standartlarda yer alan hakların hayata geçirilmesi için çalıyoruz. Etkin Kimyagerler olarak; tüm siyasi görüşlerden bağımsız olarak ETKİN KİMYAGER paydası altında bir araya gelmek amacındayız.

27 Aralık 2010 tarihinde Yazılar içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 11 Yorum.

 1. gerçekten çok faydalı ve temiz site olmuş

 2. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 3. bülent dinçer

  arkadaşlar yukarıda blirtilen sağlık taki kadro standartları değişmiştir 26 haziran 2010 da Ekler için tıklayınız. (Değişik: R.G. 25/6/2010-27622)
  bilgilerinize

 4. şimdi ben kimyager olarak özel hastanenin hangi birimine başvurmalıyım?

 5. Biyokimya bölümüne başvurabilirsiniz. Tabi ki uzman bulunan bir laboratuarda staj yaptığınıza dair belge ile.

 6. kimya teknolojısı mezunuyum 2 yıllık özel ve devlet hastanelerin de çalışabilir miyim?

 7. Tıbbi laboratuvarlar yönetmeliği ek-1’de bu laboratuarlarda çalışabilecek meslekler ve şartları sıralanmıştır. Kimya teknisyenleri belli şartları yerine getirdikten sonra çalışabilirken, kimya teknikerlerinin ismi bu listede geçmemektedir.

 8. özgü eroğlu

  birşey sormak istiyorum ben kimya mezunuyum fen-edebiyat kimya bölümü özel bir hastaneye başvurdum bana şöyle söyledi sağlık bakanlığı onay vermiyor kimyager çalıştırmamıza hangi hastaneye giderseniz gidin aynı cevabı alacaksınız. bende konuyu bilmediğim için bir cevap veremedim. sizden bir ricam var çalışabildiğimizi nasıl ispat edebilirim onlara. biyokimya laboratuvarında çalışmak için başvurmuştum

 9. Yönetmelik çok açık: 3 ay staj yapanız koşulunu sağlamanız halinde tıbbi laboratuvarlarda çalışabilirsiniz. Hastaneler daha fazla ücret vermemek için lisans mezunlarını almak istemiyor ve böyle bir bahanenin arkasına sığınıyorlar. Yada yönetmelikten haberleri yok.
  Üniversitelerin biyoloji, kimya, gıda, su ürünleri, veteriner hekimlik bölüm veya fakültelerinin mezunları toplam en az üç ay süreyle, sorumlu uzmanı bulunan laboratuarda staj yaptığını yada çalıştığını belgelemek kaydıyla tıbbi laboratuarlarda görev alabilirler.

 10. merhaba ben bir kimyagerim ve kafam çok karışık biyokimya alanında yüksek yapsam özel hastanelerde çalışabilr miyim (hastanede stajım bulunmamaktadır.)

 11. Bu bir bakış açısı ama hastanede çalışmak için biyokimyada yüksek lisans yapmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü zaten hastaneler sağlık meslek lisesi mezunları dışındaki meslekleri kolay kolay kabul etmiyorlar. Yönetmelik izin verse de hastaneler diğer meslekleri çalıştırmak zorunda değil. Dolayısıyla iş bulduysanız iş yeri ile anlaşıp, stajınızı aynı yerde yapıp sonrasında iş başlarsınız. Gerçekten yüksek lisans yapmak istiyor ve bu alanı seviyorsanız yapın.

%d blogcu bunu beğendi: