Halk Sağlığı Alanında Haşereler Karşı İlaçlama Mesul Müdür Eğitimi


Sağlık Bakanlığı tarafından Halk Sağlığı Alanında Haşereler Karşı İlaçlama Mesul Müdür Eğitiminin  28 Mart-01 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılacağı duyurulmuştur.
Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 8’nci maddesi kapsamında; Mesul Müdür Eğitimi yapılacaktır. Eğitim yerinin daha sonra duyurulacağı belirtilirken, eğitime katılacakların en kısa zamanda; bulundukları ildeki; İl Sağlık Müdürlüğüne  müracaatta bulunmaları istenmektedir.
Adayların müracaat esnasında ve eğitime giderken aşağıdaki belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir:

 • Onaylı diploma örneği veya çıkış belgesi (Eğitim düzeyi yönetmeliği maddesi 8’e uygun olanlar),
 • 2 adet fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Kimlik numarası yazılı olanlar),
 • Kayıt ücretine ait yatırılan banka dekontunun aslı (Halk sağlığı alanında haşerelere karşı yapılan tüm ilaçlama eğitimi kurs kayıt ücreti bedeli).

Eğitime Katılabilecek Meslek Grupları:

Halk Sağlığı Alanında Haşereler Karşı İlaçlama Usul ve Esasları Hakkında yönetmeliğin 8.maddesine göre; (15/10/2005 tarih ve 25967 sayı ile değişik) İşyeri faaliyette olduğu sürece bir mesul müdür bulunması zorunludur. Mesûl müdür sadece bir işyerinde mesûl müdürlük görevini üstlenebilir. Mesul müdürlük için Hekim, Veteriner Hekim, Eczacı, Kimyager, Kimya Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Biyolog, Tıbbi Teknolog, unvanına sahip veya entomoloji, toksikoloji alanında yüksek lisans veyahut çevre sağlığı ve toplum sağlığı alanında en az önlisans diplomasına sahip olunması zorunludur. İşyeri sahibi belirtilen mesleklerden birine ait diplomayı haiz ise kendisi de mesûl müdürlük yapabilir.

Mesul müdürün görevleri şunlardır:

a) Açılış ve işleyiş ile ilgili her türlü izin işlemlerini yürütmek,

b) İşleyişte tanımlanmış alt yapı ve hizmet kalite standartlarının korunmasını ve sürdürülmesini sağlamak,

c) Ekip sorumlularını eğitmek,

İşyerinin işleyişinde alt yapı, personel, malzeme yapısında meydana gelen ve bu Yönetmelikte bildirimi zorunlu kılınan bütün değişiklikleri zamanında Müdürlüğe bildirmek,

d) Görevine son verilen veya ayrılan personelin izin belgelerini en geç bir hafta içerisinde Müdürlüğe iade etmek,

e) Çalışma saatleri içerisinde hizmetlerini düzenli ve sürekli olarak yürütmek ve yürütülmesini sağlamak,

f) Tanımlanan düzenlemelerin ilgililer tarafından yerine getirilmesini sağlamak üzere gerekli iç denetimleri yürütmek,

g) Denetim sırasında yetkililere gereken bilgi ve belgeleri sunmak ve denetime yardımcı olmak,

h) Atıkların usulüne uygun olarak imha edilmesini sağlamak,

i)  İşyerinde bulundurulması zorunlu malzemeleri kontrol ve temin etmek,

j) Çalışan personelin gerekli görülen tetkiklerini ve muayenelerini periyodik olarak yaptırmak,

k) Sağlık mevzuatında belirtilen ve yetkililerce tanımlanacak diğer görevleri yerine getirmek.

l) (15/10/2005 tarih ve 25967 sayı ile ve31.07.2009 /27305    ilave) Başka bir ilde geçici olarak, seyyar araç ve gereçlerle ilaçlama yapılması durumunda, gidilen ilin Müdürlüğüneilaçlama yapılmadan 2 iş günü öncesinden  Ek-1 formunun bir örneğini dilekçe ekinde bildirmek.

Mesûl müdür, işyerinin işleyişi ve denetimi ile ilgili her türlü işleminde Müdürlük ve Bakanlığın birinci derecede muhatabıdır.

(15/10/2005 tarih ve 25967 sayı ile değişik) Mesûl müdürün işyerindeki görevinden herhangi bir sebeple ayrılması durumunda, bu husus işyeri sahibi tarafından en geç bir ay içerisinde yeni mesûl müdüre ait işe giriş belgesi ile birlikte Müdürlüğe bildirilmek zorundadır. Mesûl müdürün yıllık izin veya mazeret iznine ayrılması durumunda, geçici olarak ekip başlarından bir tanesi mesûl müdür olarak görevlendirilir ve bu durum bir dilekçe ile Müdürlüğe bildirilir.

Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.

Biyosidal Ürünler yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

About these ads

etkinkimyagerler hakkında

Etkin kimyagerler projesi, mesleki haklar için çalışan kimyagerlerin oluşturduğu meslektaşlık hareketi olarak geliştirilen bir sorumluluk projesidir. Etkin kimyagerler olarak tüm kimyagerleri bir araya getirerek; mesleki sorunların çözümü ve uluslararası standartlarda yer alan hakların hayata geçirilmesi için çalıyoruz. Etkin Kimyagerler olarak; tüm siyasi görüşlerden bağımsız olarak ETKİN KİMYAGER paydası altında bir araya gelmek amacındayız.

03 Mart 2011 tarihinde Duyurular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 24 Yorum.

 1. fatoş ela Haspolat

  Halk Saglıgında haşerelere karşı ilaçlama mesul müdürlük eğitimi için hangi bankaya ne kadar yatırılması gerekiyor ? Bu siteyi kurduğunuz için çok teşekkür ederim.

 2. Bulunduğunuz ildeki Sağlık müdürlüğüne giderek ilgili ücreti ve banka hesap numarasını öğrenebilirsiniz. Geçen yıl arkadaşlarımız konaklama ücreti de dahil 300 TL gibi bir rakama almışlardı. Bu yıl ki ücretin ne kadar olduğunu bilmiyoruz Çünkü henüz yapılacağı yer ve otel fiyatları belirlenmemiştir.

 3. Böcek ilaçlama şirketlerinden profesyonel yardım almak haşerelerle mücadelede en etkili yoldur, böceklerle başı dertte olanlara işinde sertifikalı uzman firmalardan yardım almalarını tavsiye ediyorum.

 4. Gıda mühendisleri başvuramıyormuu????????

 5. Mesul müdürlük için Hekim, Veteriner Hekim, Eczacı, Kimyager, Kimya Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Biyolog, Tıbbi Teknolog, unvanına sahip veya entomoloji, toksikoloji alanında yüksek lisans veyahut çevre sağlığı ve toplum sağlığı alanında en az önlisans diplomasına sahip olunması zorunludur.

 6. Mesul Müdürlük formülü ile gelişigüzel yapılan ve insan sağlığını riske eden ilaçlamaların önüne geçilmişti.Fakat bunun çözümünü de, sadece günümüzü düşünen ve dürüstlükten uzak bazı kişi ya da kurumlar bulmakta gecikmedi.Şimdilerde bu belgenin kiralanmasının önüne geçilmesi için biz de dahil birçok firma çaba sarfetmekte.Fakat belgelerini kiralayan kişilerin, tamamen bilinçsizce yapılan bu ilaçlamalar sonucunda sıkıntı yaşabileceklerini ve bunun emsal kararlarının olduğunu hatırlatmak isterim.

 7. Erkan aydın

  Bu yılki eğitimi kaçırdım sanırım, bir sonraki yıl aynı eğitimin olma durumu nedir? Birde olursa aynı aylardamı olur? Paylaşım için çok teşekkürler..

 8. Genelde her yıl aynı dönemlerde bu eğitim açılmaktadır. Sağlık Bakanlığının http://www.biyosidal.saglik.gov.tr/ sitesinden eğitim duyurularını takip edebilirsiniz.

 9. merhabalar acaba 2011 kasımda mesul müdürlük eğitimi olacakmı ne zaman?

 10. Henüz belli değil. Geçmiş yıllarda nisan, mayıs aylarında yapılmıştı. 2011’de de böyle oldu. Ancak yoğun talep olursa daha önce de yapılabilir

 11. meraba, eğitimle ilgili net bir tarih nerden öğrenebilriz acaba arayıp öğrenebilceğimiz bi yer varmı?

 12. Sağlık Müdürlüklerince listeler toplandı. Sağlık Müdürlüğünden sizi aramış olmalılar. Aranmadıysanız Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı İşleri İle İlgili Şube Müdürlüğünü arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. http://www.biyosidal.saglik.gov.tr/ adresinde kurs duyuruları ve bilgileri yayınlanacaktır. Bu adresten takip edebilirsiniz.

 13. murat yılmaz

  Yakın zaman da mesul müdürlük eğitimi var mı?

 14. Bulunduğunuz ildeki sağlık müdürlüğüne başvurunuz yapmış iseniz yakın tarihte aranmış olmanız lazım. Bakanlık başvuruları müdürlüklerden toplama sürecinde. Yeterli sayı sağlanırsa yakın zamanda olabilir. Genelde mart- nisan ayları gibi olur ama talep fazla ise öne çekilebilir.

 15. öncelikle emeğinize sağlık siteyi çok faydalı buldum gerçekten..
  ben veteriner sağlık teknisyeniyim bu sertifikayı alabiliyor muyum…

 16. Mesûl müdür
  Madde 8- (15/10/2005 tarih ve 25967 sayı ile değişik) İşyeri faaliyette olduğu sürece bir mesûl müdür bulunması zorunludur. Mesûl müdür sadece bir işyerinde mesûl müdürlük görevini üstlenebilir. Mesûl müdürlük için Hekim, Veteriner Hekim, Eczacı, Kimyager, Kimya Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Biyolog, Tıbbi Teknolog, unvanına sahip veya entomoloji, toksikoloji alanında yüksek lisans veyahut çevre sağlığı ve toplum sağlığı alanında en az önlisans diplomasına sahip olunması zorunludur.

 17. merhaba, bildiğim kadarıyla 2011 mart ayından itibaren mesul müdürlük eğitimi olmadı, nezaman olcak acaba bu eğitim bilginiz varmı?

 18. bu başvuru zamanını kaçırdım başka nezaman açılır bu yıl içerisinde?

 19. bu yıl başka eğitimlerinizde olacakmı sanırım başvuru zamanını kaçırdım

 20. Eğitimleri biz düzenlemiyoruz yanlış anlaşılmasın. Bu eğitimi düzenleme yetkisi Sağlık Bakanlığındadır. Eğitimler yeteli talebe ulaştığında Sağlık Bakanlığınca uygun görülen tarih ve yerde düzenlenmektedir. Başvurunuzu yıl içerisinde bulunduğunuz ildeki sağlık müdürlüğü çevre sağlığı şube müdürlüğüne yapabilirsiniz. Talepler belli bir sayıya ulaşınca eğitim tarih veri konusunda size bilgi vereceklerdir.

 21. Eğitimler yeteli talebe ulaştığında Sağlık Bakanlığınca uygun görülen tarih ve yerde düzenlenmektedir. Başvurunuzu yıl içerisinde bulunduğunuz ildeki sağlık müdürlüğü çevre sağlığı şube müdürlüğüne yapabilirsiniz. Talepler belli bir sayıya ulaşınca eğitim tarih veri konusunda size bilgi vereceklerdir.

 1. Geri bildirim: Halk Sağlığı Alanında Haşereler Karşı İlaçlama Mesul Müdür Eğitimi ile İlgili Bilgiler « Etkin Kimyagerler

 2. Geri bildirim: Halk Sağlığı Alanında Haşereler Karşı İlaçlama Mesul Müdür Eğitimi ile İlgili Bilgiler « Etkin Kimyagerler

%d blogcu bunu beğendi: