Tıp Dışı Branşları 2011 İlkbahar TUS Sınavına Giremiyor!


Daha önce mahkemelik olan konu yine gündemde. 2011 İlk Bahar Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı kılavuzu yayınlandı. Ancak kılavuza bakan tıp dışı branşlar bir sürprizle karşılaştı.  2011 İlk Bahar Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı kılavuzunda Kimyagerlerin de dahil olduğu tıp dışı branşlara yer verilmedi. Tıp dışı branşlara bir sınavda yer verip  bir sınavda yer vermemek gelenek haline geldi. Daha önce de benzer durum yaşanmış, Sağlık Bakanlığı ‘kadro sayısının yetersiz olması sebebiyle tıp dışı branşları sınava dahil edilmemiştir’  açıklamasında bulunmuştu. Zaten çok az olan kadro sayısı birden sıfırlanmaktadır. Bu tip uygulamaların adaylara haber verilmeksizin yapılması sınava hazırlananları mağdur etmektedir. Bu iş bir sistematiğe bağlanmalıdır. Eğer kadro açılmayacaksa önceden haber verilerek, sınava hazırlananlar mağdur edilmemelidir. Yada yılda 1 kez kadro açılacaksa bu düzenli olarak hep aynı dönemde açılmalı ve bu sınava gireceklere önceden duyurulmalıdır.

Son düzenlemeye göre “Veteriner, Eczacı ve Kimyager” lerden oluşan Temel Bilim kökenli meslekler Tıp Dışı Meslekleri oluşturmaktadır. Bu gruba dahil olan biyologlar son düzenlemeyle bu gruptan çıkarılmıştır. Bu konuda Biyologlar  hukuk yoluyla haklarını aramaktadır.

 

 

About these ads

etkinkimyagerler hakkında

Etkin kimyagerler projesi, mesleki haklar için çalışan kimyagerlerin oluşturduğu meslektaşlık hareketi olarak geliştirilen bir sorumluluk projesidir. Etkin kimyagerler olarak tüm kimyagerleri bir araya getirerek; mesleki sorunların çözümü ve uluslararası standartlarda yer alan hakların hayata geçirilmesi için çalıyoruz. Etkin Kimyagerler olarak; tüm siyasi görüşlerden bağımsız olarak ETKİN KİMYAGER paydası altında bir araya gelmek amacındayız.

28 Mart 2011 tarihinde Haberler içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 17 Yorum.

 1. emine ateş arslan

  Sayın Hasan Öz ,
  Bu da KPSS ve KİMYAGER yazınız gibi çok faydalı olmuştur.
  Tıpta Uzmanlık Kurulunun geçici maddeyi by-pass ederek yaptıklarını bu uğurda az veya çok emek etmiş hiçbir kimse kabul edemez.Bir önceki dönemde genel kontenjan azdı ancak TDMM kontenjan sağlanmıştı. Oysa ki bu dönemde genel kontenjan hemen hemen aynı gibi lakin TDMM kontenjan yok. Kontenjan koymadıkları için de açıklamalar kısmında TDMM ile ilgili bir cümle bile yok. Burada açık bir ihlal var lakin herşey de kurala uygun görünmekte. Bilmem ki buradan bir çıkış yolu bulmak mümkün müdür?
  İyi çalışmalar dileğimle.

 2. Biz konuyu inceledik ancak hukuki olarak bir boşluk bulunmamaktadır. Ancak bu durum bir çok meslektaşımızı mağdur etmiştir. Keyfi olarak bu dönem kadro yok, TDMM kontenjanı açmadık demek de çok yanlış. Zaten bu dönem sınav sistemini de değiştirildi. Bu konunun artık çözüme ulaşması gerekmektedir, insanların emekleri ve umutlarıyla oynanmamalıdır. Derneğimizle iletişime geçerek durumdan haberdar ettik. Gerekli yazışmaların yapılacağı bilgisini aldık.

  Konu ile ilgili Hukuki bir dayanak sunabilen meslektaşlarımızın bu bilgiyi bizlerle paylaşmalarını rica ederiz.

 3. murat kızıltas

  Bu hukuka aykırı bir durumdur ve ben mahkeme açmak için avukatla görüştüm ve kazanırız denildi.tıp dışılara kadro yok siyemezler.25 tane açılmış biyokimya kadrosu var ve danıştay daha önceki bir kararında şu kadrı tıp mezunları şu kadro tıp dışılar için ayıramassın diyor.Eğer uzman olabilmem için bu sınava girmem gerekiyorsa ve açılmış 25 kadro varken beni almıyorlarsa sınava bu eğitim hakkı ihlalidir.Bunun için tüm arkadaşları mahkeme açmaya davet ediyorum benim gibi.Avukatın söylediğine göre dershaneye giden arkadaşlar tazminatla bu paraları geri alabilirmiş.

 4. Tıp Dışı Meslek Mensupları İçin 2010 Aralık TUS’ta 6 kadro , 2010 Nisan TUS’ta 9 kadro açılmışken bu sınav için hiç kadro açılmamıştır.

  Toplam Kadro Sayısı bakımından:
  2009 Nisan Dönemi : 3242
  2009 Eylül Dönemi : 3267
  2010 Nisan Dönemi : 2329
  2010 Sonbahar Dönemi : 2745
  2011 İlkbahar Dönemi : 2439

  2010 Nisan döneminde bu dönemden daha az toplam kadro olamasına rağmen 9 kadroaçılabilmiştir.

 5. YUKARADAKİ YAZILARA GÖRE KESINLIKLE KADRO AÇILMASI GEREKIYOR;AMA BU TÜZÜĞE GÖRE GİRİLMIYORSA ACABA BILMEDIGIMIZ VEYA BASKA BIR TUZUK MU VAR? BU OLAY İÇİN AÇILMIŞ BİRCOK DAVALAR VAR VE HALEN DEVAM ETMETEDİR.BU OLAYI CAN ALACI NOKTASINDAN YAKALAMAK ICIN CİDDİ BİR AVUKATLA GÖRÜŞÜLMELİDİR…

 6. emine ateş arslan

  1-27292 sayılı R:G: de yayınlanan tıpta uzmanlık tüzüğünün Tanımlar ve kısaltmalar bölümünde T.D.M.M.İ. gibi bir kısaltma kullanılmamıştır.Ancak ÖSYM nin kılavuzlarında bu kısaltma kullanılmaktadır. Bu kısaltma kullanımı neye dayanmaktadır. Kaynağını yönetmelikten almadığı açıktır.
  2-GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 19/3/1927 tarihli ve 992 sayılı Kanun hükümlerine göre veteriner, eczacı ve kimyager olanlar, kendi alanlarına ilişkin düzenleme yapılıncaya kadar tıbbi biyokimya ve tıbbi mikrobiyoloji alanlarında TUS’ta başarılı olmaları kaydıyla uzmanlık eğitimi yapabilir.
  Çok açık TIBBİ BİYOKİMYA VE TIBBİ MİKROBİYOLOJİ demektedir.
  Uydurma bir T.D.M.M.İ. kısaltması ile işleri çözmüş olmaları Tıpta Uzmanlık Kurulu kararlarına ve ÖSYM nin kılavuz hazırlama ciddiyetine şaşırmamak elde değil.
  Bence bilgi edinme kasamında sorgulanamaz mı?
  3-MADDE 7 – (1) Kurulun görevleri şunlardır:

  a) Kurumlara uzmanlık eğitimi yetkisi verilmesi ve bu yetkinin kaldırılmasına ilişkin teklifleri görüşüp karara bağlamak,
  Bunu yaparken kamu yararı gözetilmemiştir.
  4-15. maddesinin 2.fıkrasında; “Kurumlar, her sınav dönemi için açılmasını istedikleri uzmanlık öğrencisi kadrolarını bağlı oldukları üst kurumlar aracılığı ile Bakanlığa bildirir. Bakanlık, Kurulun görüşünü alarak kadroları kurum ve birim adı belirtmek suretiyle ÖSYM’ye bildirir.”
  Nasıl oluyorda bir tane dahi kardo olmuyor. Kökeni veteriner ,eczacı,kimyager ve biyolog olan klinik şefleri bunu bizlere reva görüyorlar.

 7. BU KONU DEDİĞİNİZ GİBİ İNSAN HAKLARI İHLALİDİR.KİŞİLERİN HAYATI VE SAĞLIĞI İLE RESMEN DALGA GEÇİYORLAR.DOKTORLAR BİZİM SINAVA GİRMEMİZİ İSTEMİYOR.BİR ÇOK DOKTORDAN DAHA İYİ PUAN ALDIĞIMIZ HALDE.BURADA BİR ÇOK MAHKEME AÇILMASINA GEREK YOK.VARSA DAVA AÇAN ARKADAŞ LÜTFEN BİZE GELİŞMELERİ HABER VERSİN.

 8. Gülcan CİMİTAY

  dava açıldığına çok çok sevindim. tebrik ediyorum ve bize düşen görev neyse yapmaya hazırım.

 9. Derneği tel ile aradığımda hiçbir bilgi alamadım. Avukat ile ırtıbata gecebıleceğim bir no var mı?

 10. olayla ilgili bi değişiklik varmı yani yüzde kaç sınava girebiliyoruz?eylül dönemi tus sınavına.

 11. Şuan herhangi bir gelişme yok.

 12. ayin 8 de ins. diyoruz isimiz insallaha kaldi sinava calisabilmek icin

 13. Şuan için yapabilecek çok da fazla bir şey yok.

 14. olayla ilgili bi gelişme varmı?

 15. BASIN DUYURUSU

  (4 Ağustos 2011)

  2011-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) Sonbahar Dönemi:
  Başvurular
  Tıpta uzmanlık eğitimi görmek üzere Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerine, üniversitelerin tıp fakültelerine ve Gülhane Askeri Tıp Fakültesine alınacak adaylar için “2011-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) Sonbahar Dönemi”, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından, 25 Eylül 2011 tarihinde Ankara’da iki oturumda yapılacaktır. Sınavın sabah oturumunda Yabancı Dil Sınavı, öğleden sonraki oturumunda Bilim Sınavı yapılacaktır.

  Sınava başvurular, 8-17 Ağustos 2011 tarihleri arasındadır.

  Başvurular elektronik ortamda yapılacaktır. Son iki yıl içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava Başvuru Merkezi aracılığıyla başvurmuş olan adaylar başvurularını isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla, isterlerse bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapabileceklerdir. Diğer adayların ise başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapmaları gerekmektedir. 3,00 TL olan Başvuru Hizmeti Ücreti de adaylar tarafından ödenecek olup sınav ücreti başvuru işleminden önce ilgili bankaya yatırılmalıdır. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.trinternet adresinden ayrıca duyurulacaktır.

  Bu sınava başvurma, sınavın uygulanması ve değerlendirilmesi ile yerleştirme işlemlerine ilişkin bilgiler, 2011-TUS Sonbahar Dönemi Kılavuzu’nda yer alacaktır. Adaylar, Kılavuz ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içindeÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı ise yapılmayacaktır.

  2011-TUS Sonbahar Dönemi ile ilgili ayrıntılı bilgi sınav kılavuzunda verilecektir. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

  Adaylara duyurulur.

  ÖSYM BAŞKANLIĞI

 16. Senede 1 kez sınav :)

 1. Geri bildirim: Kimyagerler Derneği Tus Sınavı Hakkında Dava Açmıştır « Etkin Kimyagerler

%d blogcu bunu beğendi: