Fuar Notları


Etkin Kimyagerler olarak; 2008’den beri TurkChem Fuarını toplu olarak; ziyaret etmekteyiz. Bu yıl da geleneği bozmadık ve 13 Ekim 2012’de fuara katıldık.

Fuarda bu yılda çok sayıda yerli ve yabancı katılımcı vardı. Bu yıl özellikle yabancı katılımcı sayısındaki artış dikkat çekici idi. Özellikle Hindistan’dan katılan firmalara özel ayrı bir alan da ayrılmıştı.

Bu yıl fuar gezimize başlamadan önce Kimyagerler Derneği’nin 12:15’teki sunumunu izledik. KimDer Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Emiş HAS TANIŞ tarafından derneğimizi katılımcılara ve firmalara tanıtan bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda kimyager ve Kimyagerler Derneği ayrıntılı olarak anlatıldı.

Etkin Kimyagerler olarak; KimDer Marmara Şubesi faaliyetlerinde de görev aldığımızdan Derneğimizin standına geçerek; standta görevli arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Gelen ziyaretçilere derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgi vererek; onlardan gelen sorulara cevap verdik. KimDer standına ilgi çok fazlaydı, en kalabalık firma standı bile KimDER standı kadar kalabalık değildi. KimDer standı çoğu firmayı kıskandırdı. Bu yoğunluğa paralel çok sayıda üye kaydı gerçekleştirildi. Bu yoğun ilginin nedeni merak eden yabancı katılımcılar da standımıza uğrayarak bilgi edinmek istediler. Hindistan, Etiyopya ve Uzak Doğu Ülkelerinden ziyaretçiler de standımızı meraklı gözlerle izlediler ve ‘Kozmetik Kongresi’ afişi ile ‘İlaç Kongresi’ broşürlerinden aldılar. Uludağ Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi kimya toplulukları grup halinde gelerek; KimDer standını ziyaret ettiler.

Bir süre dernek standında ziyaretçileri ağırladıktan sonra; kısa bir fuar turu gerçekleştirdik. Fuarda ‘Kimyasallar, Laboratuvar, Teknoloji, Su Şartlandırma, Petrokimya, Kozmetik & Deterjan, Gıda & İlaç, Boya & Yüzey İşlem, Tekstil & Deri, Ambalaj & Geri Dönüşüm, Kompozit’ konularına yönelik firmalar ürünlerini tanıtmaktaydı. Kimya sektöründe çalışan herkesin ilgisini çekebilecek bir stand mutlaka vardı. Dahası sektördeki yenilikleri yakından takip etmek isteyen bir kimyager için güzel bir fuardı. Aynı zamanda bu fuarda iş bağlantısı kuran meslektaşlarımız da oldu. Firmalar da ziyaretçilerle yakından ilgilenmekteydi.

Geçen fuarlardan edindiğimiz tecrübeyle bu fuarda neredeyse hiç tanıtım broşürü v.s almadık. İlk katıldığımız TurkChem Furarında aldığımız broşürleri v.s.’leri taşımamıştık. Günümüz internet çağı ve bilgiye dilediğimiz zaman, kısa sürede ulaşabilmekteyiz. Dolayısıyla firma kartvizitlerinin elinizde olması yeterli.

Fuarı gezdikten sonra tekrar KimDer standına dönerek, derneğimizin ziyaretçileriyle ilgilenmeye devam ettik. İlgi o kadar çoktu ki Marmara Şubesi yönetim kurulu üyesi arkadaşlar herkese yetişemiyordu. Standta görevli herkes canla başla çalıştı ancak dernekten arkadaşımız Rabia Kırtay’ın çabası taktire şayandı.

Gün sonunda mesleğimize hizmet etmeni mutluluğu ve tatlı yorgunluyla fuardan ayrıldık. TurkChem Fuarı 2 yılda bir yapılmaktadır. Bir sonra ki fuara katılabilmek umuduyla…

About these ads

etkinkimyagerler hakkında

Etkin kimyagerler projesi, mesleki haklar için çalışan kimyagerlerin oluşturduğu meslektaşlık hareketi olarak geliştirilen bir sorumluluk projesidir. Etkin kimyagerler olarak tüm kimyagerleri bir araya getirerek; mesleki sorunların çözümü ve uluslararası standartlarda yer alan hakların hayata geçirilmesi için çalıyoruz. Etkin Kimyagerler olarak; tüm siyasi görüşlerden bağımsız olarak ETKİN KİMYAGER paydası altında bir araya gelmek amacındayız.

15 Ekim 2012 tarihinde Yazılar içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Comments Off on Fuar Notları.

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: